ESKİ DERNEK BAŞKANINDAN SİTEM DOLU MEKTUP

SAĞLIK İDARECİLERİ DERNEĞİNİ KİM SUSTURDU?

Değerli Meslektaşlarım Sevgili Sağlık İdarecileri,
Sağlık İdareciliğinin meslek olduğu 1967 yılından beri 44 yıldır var olma mücadelesi içindeyiz.İlk mezunlarımızın en büyük sıkıntıları kabullenme zorluğuydu.Dönemin sağlık yöneticileri bugün de olduğu gibi hekimler ve onlara yardımcı başhemşirelerin yanında birde sağlık idarecileri doğmuştu.Yıllardır alaylı olarak yetişen sağlık yöneticilerinin arasına mektepli olarak giren sağlık idarecileri kolay kabullenilmedi.O günleri yaşayan büyüklerimizin işi hayli zordu ama onalar başardı.Mesleğimizden çok yetenekli idareciler yetişti. Birçok kurumun kaderini değiştiren meslektaşlarımız oldu, Prof, Doçent, Dr. gibi ünvanlara ulaştık.Bir süre sonra 1990'lı yıllardan sonra meslektaşlarımızın önündeki engel tutunma mücadelesine dönüştü.Bu yıllara kadar kurumların başındaki sağlık idarecisi sayısı arterken bundan sonra mezun artmasına rağmen idarecilik görevindeki sayımız azalmaya başladı.Son yıllarda ise sağlık idarecilerinin önünde çok daha büyük bir tehlike belirdi YOK OLMA tehlikesi.Artık var olmak için çaba gösteriyoruz.Oysa yedi üniversiteden mezun vermekte olan mesleğimiz eski etkinlikte değil.Neden ?
Sağlık İdarecilerini kim bitiriyor ? Doktorlar mı?, Hemşireler mi ?
Siyasiler mi?, Bürokratlar mı? Kim sağlık idarecilerinin düşmanı? Belki bu yazımdan dolayı meslektaşlarım, hocalarım hatta bazı dostlarım bana kızabilir ama gerçek bu DÜŞMAN İÇİMİZDE...Kavga, şişmiş ego, hırs ve ihtiras bizde.Şampiyonluk İpini de SAĞLI İDARECİLERİ DERNEĞİ göğüsledi.Sizlerden de kaçmamıştır bir haftadır Sağlık İdarecileri Derneğinin resmi İnternet sayfası www.saglikidarecileri.org.tr kapatıldı.Kim kapattı ? Sağlık Bakanlığı mı, mahkeme mi? Maalesef meslektaşlarımız kapattırdı.Sözde sizin, benim, mesleğimizin savunucusu tecrübeli abilerimiz kapattırdı.Neden ? Neden açık hırs ve ego .Yılarını mesleğimize harcamış eski dernek başkanları ve ağabeylerimizin biz yeni nesilleri kabullenmeme hırsı, yıllarını mücadeleyle geçirmişler bu nedenle de ömür boyu sağlık idarecilerinin başkanı kalma arzusu ve egosu koskoca bir derneği yok etti.Önce Akdeniz sağlık idarecileri derneği susturuldu.Alexa'da rekor üstüne rekor kıran bir internet sitesi vardı, Türkiye'de beş bölgede derneklerin kurulmasına öncelik eden bir Akdeniz, kamuoyu oluşturan,Antalya'daki enbüyük hastanelerin müdürlerinin sağlık idarecisi olması için yoğun caba harcayan ve de başaran bir Akdeniz,Avrupa birliği projesine ortak olan vede kabul edilen bir Akdeniz, Sağlık İdarecileri Federasyonunun kurulmasına ramak kala altı oyulmaya çalışılan bir başkanın kavga etmemek için genel kurulda aday olmadığı bir Akdeniz.Akdeniz böyleyken Ankara'nında aynı nedenlerden ve etkiden dolayı bu duruma düşmesine çok üzüldüm.Eski mezunlar, emekliler ağabeyler lütfen biraz bize güvenip mesleğimizin geleceğini bize teslim edin siz hayatınızı kurdunuz, kazandınız ve eleği duvara astınız. Ama bizler ve sonrakiler var olama mücadelesi verirken sizlerin bizi yok etme mücadelesi içinde olmanızı hazmedemiyoruz.Eski dernek başkanı site kapattırırken ve Sağlık İdarecilerini bölmek için tüm enerjisini harcarken meclise gelen torba kadroda yer alan değişiklikler içerisinde Sağlık Bakanlığı Uzmanlık Kadrosu için aranan şartalrın içinde Sağlık İdarecilerinin sayılmaması ile büyük bir darbe daha yedik.Bugün 11 Ocak 2011 Günü Sayın Bilal Ak başkanlığında genç üniversiteli öğrenci kardeşlerim, Sağlık idarecileri derneğinin canlanmasını sağlayan Ahmet ve Sülayman beyin TBMM meclisinde yoğun bir kulis faaliyeti yaptığını şahit oldum.Şahsi gayretlerimle Antalya Millet Vekili Sayın Abdurrahman Arıcı'nın devreye girmesini sağlayarak bu arkadaşlarıma destek olmaya çalıştım.Lütfen arkadaşlar birbirimize sahip çıkalım.Yeni bir göreve atanan İdareci Meslektaşımıza sahip çıkalıp büyüyelim. Öyle mi?Üzülerek söyleyeyim ki hayır kısa süre önce atandığım yeni görevimde bana hayırlı olsun demeyen, küsen, reddeden meslektaşlarımla karşılaşmak beni çok üzdü.Hal böyleyken yinede güzel tarafına bakalım.Birlik olalım.Karadeniz Sağlık İdarecileri, Doğu Sağlık İdarecileri, Ege Sağlık İdarecileri,İstanbul Sağlık İdarecileri değerli başkanları lütfen olaylara el koyunuz.Kaldığımız yerden Federasyon için harekete geçiniz.Sayın İsmail Başkan, Hüseyin Başkan,Yılmaz başkan ve Ersin başkan. Sayın Bilal Ak ve ekibine destek olunuz.Sayın meslektaşlarım özeleştirimizi yapıp başarmak için yeni ve yeniden başlayalım sağlıklı günler dileğimle.

Turgut Altun
Akdeniz Eski Başkanı

Konular