SGK

SGK'dan Eczacılara büyük piyango (Bugün Gazetesinden)

Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi işlem sistemindeki hata yüzünden eczanelere 11 gün içinde fazladan 17 milyon lira ödeme yaptı.Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi işlem sistemindeki hata yüzünden eczanelere 11 gün içinde fazladan 17 milyon lira ödeme yaptı. Hatayı fark eden SGK parasını eczanelerden geri istiyor...

Sosyal Güvenlik Kurumu son yılların en büyük skandalına imza attı. Kurum, bir çoğu kapanmış yüzlerce eczaneye fazladan ödeme yaptı. Toplamda fazladan ödenen para yaklaşık 17 milyon lira. Yanlışlığı fark eden kurum yönetimi eczacılardan parayı geri istedi.

SGK' dan Hamilelere Kötü Haber

‘SOSYAL Güvenlik Haftası’ sürerken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) güvencesi olmayan hamilelere ücretsiz muayene ve doğum uygulamasına son verdiği ortaya çıktı.

SGK tarafından yayınlanan 2008 Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) ‘Provizyon işlemleri’ başlığı altında, 2’nci maddenin A şıkkının 7’inci maddesinde hamileliğin başladığı tarihten itibaren tekil hamilelikte ilk 8 hafta, çoğul hamilelikte ise ilk 10 hafta sosyal güvencesi olmayan kadınların muayene ve doğum masraflarının SGK tarafından karşılanacağı belirtiliyordu.

SGK' dan "Çürük Elmaları Temizliyoruz" Açıklaması

2008 yılı faaliyet sonuçlarını değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu, incelemeye aldığı hastane ve eczanelerce uğratıldığı zararı açıkladı. Fatih Acar, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan aynı branşta tedavi olmaya getirilen 10 günlük süre sınırının acil haller, kontrol muayeneleri ve sevk işlemlerini kapsamayacağını söyledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, 10 gün içinde aynı branşta başka bir sağlık kuruluşuna gidilememesi yönünde 1 Nisan’da getirilecek düzenlemenin seçim yatırımı olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Aynı Branşta Birden Fazla Muayeneye Son

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, gittiği bir hastane ile yetinmeyip aynı branşta muayene için birkaç hastane dolaşıp kuruma fatura çıkaranların sağlık harcamalarını artırdığını belirterek, ''Sağlık Uygulama Tebliği gereğince, 1 Nisandan itibaren, 10 gün içinde aynı branşta birden fazla muayene olunamayacak'' dedi.
Bu yıl, sağlıktan toplayacakları primin toplam tutarının yaklaşık 18.5 milyar TL olduğunu, bunun karşılığında sağlık harcamalarının ise 27,6 milyar TL olmasının tahmin edildiğini belirten Acar, şunları kaydetti:

Dişte özele sevk kaldırıldı

Dişte özele sevk kaldırıldı

ANKARA Milliyet
güncellenme zamanı 1.2.2009

Özel sağlık kurum ve kuruluşları ile kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında diş tedavisi yapılmasıyla ilgili hükümler kaldırıldı.