En garip 10 hastalık

En garip 10 hastalık
güncellenme zamanı 4.6.2009
MİLLİYET HABER

gönderABD’li yayın kuruluşu CNN, tarih boyunca insanlara acı çektiren ve pek çoğunun çaresi hâlâ bulunamayan nadir hastalıkları derledi
Hastalıklar şöyle:
1-Morgellons: 14 bin insanda görülen bu rahatsızlığın, parazitlerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Kişinin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkıyor.
2-Progeria: Erken yaşlanma hastalığı olarak da biliniyor. Genetik olan hastalığa yakalananlar genelde 12-13 yaşına geldiklerinde hayatlarını kaybediyorlar.
3-Su alerjisi: Bugüne kadar sadece 30 kişide görülen hastalığa yakalananlar, damıtılmamış suda bulunan iyonlara karşı aşırı hassaslar. Hastalar ne rahatça su içebiliyor, ne de duş alabiliyorlar.
4-Yabancı aksan sendromu: Beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybedip farklı aksanla konuşması sendromu.
5-Ölümüne gülmek: Yeni Gine’deki bir kabilede görülen hastalıkta kişi kontrolsüzce gülmekten dolayı önce vücut hâkimiyetini ardından da hayatını yitiriyor. Kahkahanın süresi 3 aya kadar çıkabiliyor.
6-FOP: Hastanın kasları kemiğe dönüşüyor ve kişi heykel gibi hareketsiz kalıyor.
7-Alice sendromu: Kişi, çevreyi olduğundan farklı algılıyor. Görme, dokunma, duyma duyularını etkileyebilen hastalık yüzünden örneğin nesnelerin boyutları gerçekte olduklarından çok farklı algılanabiliyor.
8-Porfiria: Mor renkte idrar ve dışkıyla kendini belli ediyor. Deride güneşe karşı aşırı hassasiyete, kaşınmaya, alın bölgesinde aşırı tüylenmeye yol açıyor.
9-Pica: Tebeşir, boya gibi maddelerin yenmesi alışkanlığı.
10-Moebius sendromu: Kalıtsal olan bu bozukluk yüz felcine yol açar. Kişi mimik yapamaz.