try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Akdeniz Sağlık
Akdeniz Sağlık Rehberi

HASTANE ÇALIŞANLARINDAN ALINMAK İSTENEN YEMEK BEDELLERİ

HASTANE ÇALIŞANLARINDAN ALINMAK İSTENEN YEMEK BEDELLERİ

Yayınlanan 2009 yılı Bütçe Uygulama Tebliği (sıra no 3) ile memurlardan alınacak öğle yemeği ücretlerinin asgari limitleri yayınlanmıştır.Ancak ne hikmetse hastalara çıkarılan yemekten ücretsiz faydalandırılan çalışananlardan bazı hastane idareleri ücret alma eğilimine girmişlerdir.Doğrusu bunu anlamakta zorluk çekiyorum.Nedenine gelirsek;
1-Yataklı tedavi kurumları 24 saat çalışma esasına dayanan bir mesai sistemine sahiptir.
2-Çalışana yemek verilmesi gerekliliği YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİNDE belirtilmiştir.
3-Çalışana yemek çıkarmak için özel bir çaba yada külfet gerektirmemektedir.(Hastaya çıkan yemekle birlikte aynı yemek çıkmaktadır.)
4-Yemeği beğenmeyen veya hastanede yemek istemeyen sağlık çalışanına öğle arası yemek için dışarı çıkmaları için izin verilemeyeceğinde sorun nasıl çözülecektir?
5-Bu tebliğ ......2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008 de de aynı şekilde yayınlanmasına rağmen neden son 2 yıldır bazı hastanelerce ücret alma eğilimi benimsenmektedir?
6-Sonuncu ve en önemlisi bu tebliğ öğle yemekleri için yayınlanmış,peki kahvaltı ve akşam yemekleri için bir ödeme olmayacakmı,bunu kim belirleyecek?
Tüm bu gerekçeler de gösteriyor ki bu tebliğ hastane çalışanları dışındaki memurlar için yayınlanmış olup hastane çalışanlarını etkilememektedir.
Ayrıca bu ücreti tahsile başlayan başta sayın dernek başkanımız Turgut ALTUN'un hastanesi olmak üzere bu uygulamaya son vermelerini diliyorum.
Sevgiyle Kalın...
İsmail Demirci

sponsorlu bağlantılar