try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Akdeniz Sağlık
Akdeniz Sağlık Rehberi

ismail demirci

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/akdeniz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Motivasyon Ve Başarı

Motivasyon oluşturmanın en etkili yolu çıtayı yüksek tutmaktır. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu da büyük amaçları küçük adımlara bölmek ve her gün bir adımını gerçekleştirmektir. Başardığınız her adım, yaptığınız her ilerleme bir sonraki ilerleme için gerekli olan güven ve isteği oluşturacaktır. Siz kalkın ve yürüyün, gölgeniz arkanızdan yürüyecektir. Yapılan bazı araştırmalar insanların sadece %10’unun verilen işi yapamadığı için işten atıldıklarını göstermiştir. Kalan %90 ise başarılı insan ilişkileri kuramadıkları için çıkardıkları problemlerden dolayı işlerine son verildiğini göstermiştir.

Zamanı doğru yönetmek

Hepimiz sürekli olarak işlerimizin yoğunluğundan ve zamanın kısıtlılığından şikayet edip dururuz. Bitirmemiz gereken işler, teslim etmemiz gereken projeler, bunların yanında da her gün yapmamız gereken bazı rutin işler vardır.

Zaman yönetimi bize boşa geçen anlarımızı kazandırmayı ve bu yoğun tempoya ayak uydurmamızı sağlamayı amaçlar. Zamanı düzenli ve sistematik bir şekilde kullanabilmek, önemli işlere daha çok vakit ayırabilmek için rutin işleri daha az zamanda bitirebilmek, dahası iş dışında tüm hayatımızı aynı düzen içinde sürmektir.

Hangi Kurum Kaç Memur Alacak

Sözleşmeli memurlardan ‘aslan payı’nı 20’şer bin kadro ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı alacak.

10 bin kadro Adalet Bakanlığı’na verilirken kalan 20 bin kadro ise diğer kurumlar arasında paylaştırılacak.

Sözleşmeli memurların alımı KPSS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılacak. Kadrolu memurları ise kurumlar kendisi alacak.

Hastaya saygısız davranan doktorlara eğitim geliyor!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hasta hakları birimlerine gelen, "Doktorlar hastaya saygısız davranıyor" şeklindeki şikayetler üzerine, sağlık çalışanlarının hasta ile iletişim konusunda eğitilmesi talimatı verdi.

Sözleşmeliler ile kadrolular arasındaki sosyal hak farkı kaldırılıyor

Bakanlar Kurulun’dan çıkan düzenlemede, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B Maddesi kapsamında çalışan sözleşmeli personele, becayiş, askerlik dönüşü işe başlama, eş durumu tayini hakkı ve sağlık durumu nedeniyle mazeret tayini, 4/B’li personelin doğum öncesi ve sonrası yasal izinler ücretli izin sayılması gibi haklar yer alıyor.

Bakanlık 33 kişiyi yurtdışına gönderiyor, 9 Nisan son müracaat tarihi

Sağlık Bakanlığı'ndan:

1 Şubat 1974 tarih ve 14786 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yetiştirilmek Amacıyla Devlet İmkanıyla Yurtdışına Gönderilecek Devlet Memurları Yönetmeliği" çerçevesinde 2009 yılı için Bakanlığımıza 33 kişilik kontenjan tanınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın,
http://www.saglik.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF404F9755767...

Hayat tarzınız midenizi etkiliyor

Hayat tarzının mide kanserinin gelişimine etki ettiğine dikkat çeken uzmanlar, batı hayat tarzından öz tüketim şekline dönülmesi halinde hastalığın kontrol altına alınacağını söylüyor.

Gastrite neden olan bir mikropun, asit salımını azaltarak mide kanserini hazırlayan faktörlerin ortaya çıkmasına neden olduğu bildirildi.
Mide kanserinden korunmak için gazlı içecekler, salam, sosis, sucuk gibi et ürünler ve sigaradan uzak durmak gerektiğini kaydetti.

Hasta hak aradı, doktor ’hakkımı helal etmem’ dedi

Antalya’da rehberlik yaptığı sırada aort damarı patlayan ve götürüldüğü özel hastanede ameliyat edilen 55 yaşındaki İbrahim Öz’ün sağ kolu, ameliyattan sonra fonksiyonunu kaybetti.

Kolundaki derin yanığın ameliyat sırasında yanlış cihaz bağlamadan kaynaklandığını belirten Öz, hastane aleyhine Antalya Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak çalışamadığı günler için 75 bin liralık tazminat davası açtı.

Ameliyatı yapan Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Tamer Bakalım, "Hastanın yüzde bir yaşama şansı vardı ve tüm riski göze alıp ameliyata girdim. O hastaya hakkımı helál etmiyorum" dedi.

SGK' dan "Çürük Elmaları Temizliyoruz" Açıklaması

2008 yılı faaliyet sonuçlarını değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu, incelemeye aldığı hastane ve eczanelerce uğratıldığı zararı açıkladı. Fatih Acar, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan aynı branşta tedavi olmaya getirilen 10 günlük süre sınırının acil haller, kontrol muayeneleri ve sevk işlemlerini kapsamayacağını söyledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, 10 gün içinde aynı branşta başka bir sağlık kuruluşuna gidilememesi yönünde 1 Nisan’da getirilecek düzenlemenin seçim yatırımı olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

MADEN SUYU İÇİNİZ

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Uluslararası Tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, spordan önce ve sonra içilen maden suyunun, vücudun su kaybını önlediğini bildirdi.

Prof. Dr. Karagülle, maden suyunun Avrupa ülkelerinde sofra suyu olarak kullanıldığını, bunun nedeninin yemeklerle alınamayan bazı minerallerin maden suyuyla alınabilmesi olduğunu söyledi. Türkiye'de çıkarılan maden sularının, içerdikleri mineraller sayesinde yüzyıllardır insanlara şifa dağıttığını vurgulayan Karagülle, şöyle devam etti:

sponsorlu bağlantılar

İçerik yayınları